جدید اخبار گردشگری

موزه های برتر کشور معرفی و تجلیل شدند

بیست و هشتم اردیبهشت ماه روز جهانی موزه‌هاست، به همین مناسبت دفتر ایکوم (شورای بین المللی موزه ها) در تهران با همکاری فرهنگستان هنر در مراسمی از موزه‌های برتر کشور تقدیر کرد. این جوایز در چهار بخش موزه‌های خصوصی و موزه‌های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ اهدا شد.

**موزه های خصوصی
– در بخش کودک و نوجوان، موزه «صلح» تهران مقام نخست را به دست آورد، همچنین جایزه توسعه مدیریت و مناسب‌سازی برای جانبازان و معلولین نیز به این موزه اهدا شد.
– در بخش خلاقیت و نوآوری، موزه سیار «سفیران فرهنگ صلح»، جایزه نخست را گرفت و در بخش آموزش، خانه خلاقیت و معماری صفوی و در بخش پژوهش خانه موزه «بتهوون»، جوایز خود را دریافت کردند.
– در بخش گردآوری اشیا موزه‌ای، موزه «زمین‌شناسی» گرگان و در بخش اعمال استانداردهای فنی و فیزیکی، موزه «موسیقی» اصفهان شایسته دریافت جایزه دانسته شدند، در بخش بازدید نیز موزه موسیقی اصفهان مقام نخست را به دست آورد.
– در بخش معرفی، سرآموزه «دکتر رهگشا»ی بادرود (از توابع نطنز استان اصفهان) و در بخش نگهداری و حفاظت، مجموعه فرهنگی و موزه خصوصی رودانی شیراز، جایزه نخست را گرفتند.
– در بخش تلاش برای بقا، موزه مردم‌شناسی «عبدالرحمن عبدالهی جناب» جایزه نخست را گرفت و موزه برگزیده به مناسبت روز جهانی موزه‌ها در میان موزه‌های خصوصی موزه مردم‌شناسی «اِوَز» (از توابع شهرستان لار استان فارس) شد.
موزه های برتر کشور معرفی و تجلیل شدند


**موزه‌های شاخص دولتی کوچک
– در بخش کودک و نوجوان، موزه منطقه‌ای جنوب شرق و در بخش توسعه مدیریت، همچنین در دو بخش معرفی و گردآوری نیز موزه تاریخ علوم اردبیل، جایزه نخست را به دست آوردند.
– در بخش اعمال استانداردهای فنی و فیزیکی و همین‌طور بخش آموزش، پایگاه میراث جهانی «چغازنبیل» و «هفت تپه» مقام نخست را به دست آورد و در بخش نگهداری و حفاظت نیز موزه «نقشه تهران»، جایزه گرفت.
– در بخش پژوهش، موزه «مردم‌شناسی» میمه اصفهان و در بخش خلاقیت و نوآوری، همچنین بازدید موزه‌ای، موزه «مردم‌شناسی» برزک کاشان، مقام نخست را به دست آوردند و در بخش تلاش برای بقا، موزه مردم‌شناسی «گمیشان» گلستان جایزه نخست را تصاحب کرد.
– در بخش روز موزه و مناسب سازی برای جانبازان و معلولین، منتخبی معرفی نشد.

**موزه‌های شاخص دولتی متوسط
– در بخش کودک و نوجوان، موزه بانک ملی ایران، در بخش توسعه مدیریت موزه «علوم زمین» مشهد و در بخش توسعه فنی موزه «چینی‌خانه» اردبیل، مقام‌های نخست را به دست آوردند.
– در بخش حفاظت و نگهداری، موزه چینی‌خانه اردبیل و موزه «رضا عباسی» به طور مشترک اول شدند و در بخش مناسب‌سازی موزه‌ها برای جانبازان و معلولان و نیز بخش پژوهش، موزه رضا عباسی، جایزه نخست را دریافت کرد.
در بخش توسعه فنی، موزه فضای باز «گوران» و ژئوپارک قشم، در بخش آموزش «موزه ملی فرش ایران» و در بخش گردآوری موزه شهرداری اردبیل جایزه نخست را دریافت کردند.
در بخش بازدیدها، موزه باستان‌شناسی شهر سوخته و در بخش تلاش برای بقا موزه دانشگاه شهید چمران اهواز، مقام اول را کسب کردند.
موزه برگزیده در روز جهانی موزه نیز دربخش شاخص موزه‌های دولتی کوچک، به طور مشترک موزه رضا عباسی و موزه باستان‎شناسی و مردم‌شناسی رشت بود.

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

**موزه‌های شاخص دولتی بزرگ
– در بخش کودک و نوجوان، موزه ملی علوم و فناوری، در بخش توسعه مدیریت، موزه انقلاب اسلامی و موزه آستان قدس رضوی، جایزه نخست را به دست آوردند.
– در بخش گردآوری نیز، موزه آستان قدس رضوی، مقام نخست را به دست آورد.
در بخش مناسب‌سازی برای جانبازان و معلولان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و در بخش اعمال استانداردهای فنی، مجموعه فرهنگی نیاوران، رتبه نخست را گرفتند.
– در ۴ بخش‌ پژوهش، آموزش، معرفی، نگهداری و حفاظت، موزه ملی ایران، برترین موزه کشور دانسته شد و در بخش بازدیدها، کاخ موزه گلستان مقام نخست را به دست آورد.
جایزه روز جهانی موزه نیز به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهدا شد.
علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر ایران، تسوتان تکوفسکی رییس دفتر منطقه‌ای یونسکو، احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران و جمعی از اهالی فرهنگ و میراث فرهنگی و موزه داران کشور از حاضران این آیین بودند.
ایکوم بزرگ‌ترین خانواده جهانی موزه شناسان و سازمان‌هایی است که به نحوی با تعریف موزه در ارتباط هستد و از نقطه نظر صلاحیت علمی در این زمینه در جهان در جایگاه و مرتبه نخست قرار دارد. شورای بین‌المللی موزه‌ها تنها سازمانی است که اطلاعات مورد نیاز موزه‌ها را ارایه می‌دهد. از سال ۱۹۴۶ سازمان ایکوم با ارایه خدمات به اعضای کمیته موزه‌های سراسر جهان آنان را در زمینه حفظ و حراست از گنجینه‌های ملی‌شان و تبادل تاریخ و فرهنگ یاری رسانده است. همچنین ایکوم از رهنمودهای موسسه‌های مربوط بهره می‌جوید.
در همین ارتباط بیش از نیم قرن از تشکیل کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) می‌گذرد. در بهمن ماه ۱۳۲۸ برابر با ۱۹۵۰ میلادی، کمیسیون ملی یونسکو در ایران به منظور بهبود و توسعه موزه های کشور و ایجاد ارتباط بین موزه های ایران با موزه های سایر کشورهای جهان، استفاده از آخرین مطالعات و تحقیقات مربوط به موزه و جلب توجه عامه مردم به موزه ها و نقش آن در تعلیم و تربیت، کمیته تخصصی موزه های ایران را با حضور کارشناسان، صاحبنظران آثار تاریخی، موزه داران، مدیران موزه ها و نمایندگان نهادهای مرتبط تشکیل داد.
این دوازدهمین دوره از روز جهانی موزه در ایران بود که هر ساله توسط نماینده ایکوم برگزار می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

[امتیاز: 0 میانگین: 0]

آخرین مطالب:

پاسخ (0)

نوشتن یک پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *