جدید اخبار گردشگری

آمادگی هرمزگان برای میزبانی از مسافران نوروزی

در این میان استان هرمزگان در جنوب ایران به دلیل داشتن آب و هوای بهاری و بسیار مطلوب در روزهای پایانی سال که بیشتر نقاط کشورمان هنوز با سرمای زمستان خداحافظی نکرده اند، یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری کشور در ایام نوروز است و از آن به عنوان پایتخت سفرهای دریایی یاد می کنند.
هرمزگان زیبا با داشتن جزیره های کیش و قشم ، هرمز و لارک مقصد گردشگرانی است که به دنبال هوای بهاری و قدم زدن در کنار ساحل و گشت و گذر در مراکز تجاری و تفریح های دریایی هستند.
براساس آمارها ، سال گذشته بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر تعطیلات خود را در استان هرمزگان سپری کردند.

آمادگی هرمزگان برای میزبانی از مسافران نوروزی

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

**آغاز فعالیت ستاد اجرایی خدمات سفر هرمزگان از ۲۰ اسفندماه
دستگاه های خدماتی، امدادی و اجرایی هرمزگان در واپسین روزهای سالجاری با انجام برنامه ریزی های لازم خود را برای حضور گردشگران و ارایه خدمات لازم در ایام نوروز آماده می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اعلام کرد: فعالیت ویژه ستاد اجرایی خدمات سفراین استان از بیستم اسفند ماه آغاز و تا ۲۰ فروردین سال آینده ادامه دارد.
رضا برومند در نشست بررسی برنامه های این ستاد، اظهار داشت: مدارس، مهمان سرا‌های اداره ها و بوستان ‌های هرمزگان آماده اسکان مهمانان نورزی است.
وی بیان داشت: در بندرعباس شش ایستگاه و در شهرستان‌ ها یک ایستگاه برای اطلاع رسانی و راهنمایی گردشگران ایجاد می ‌شود.
برومند خاطرنشان کرد: اجرای برنامه های شاد فرهنگی و معرفی جاذبه های گردشگری استان با چاپ و توزیع کتابچه راهنمای گردشگری در مبادی ورودی هرمزگان بخشی از برنامه های استقبال از مسافران نوروزی است.

** ساماندهی ترددها به جزایر هرمزگان در دستور کار است
قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر هرمزگان بیان داشت: با توجه به اینکه استان هرمزگان یکی از مقصد های اصلی مسافران نوروزی در سطح کشورمی باشد باید به گونه ای تلاش و برنامه ریزی شود که خدمات مناسب شأن مسافران به آنها ارایه گردد.
رضا مدرس اظهار داشت: یکی از برنامه های مهم این استاد، ساماندهی ترددها به جزیره های استان به ویژه جزیره هرمز و خانه کاشانه ها در ایام نوروز است.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از ترافیک و معطلی مسافران زمان های مناسب جابه جایی مسافران در بندرها به ویژه بنادر پهل و لافت برای عموم اطلاع رسانی گردد.
قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر هرمزگان خاطرنشان کرد: ایجاد امکانات رفاهی در مسیر دسترسی به بندرها برای رفاه حال مسافران در ایام نوروز پیش بینی می شود.
سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز تاکید کرد: دستگاه های اجرایی زیر ساخت های مورد نیاز جهت رفاه حال مردم و مسافران در بنادر پهل و لافت شهرستان های خمیر و قشم را تقویت نمایند.
ایرج حیدری تصریح کرد: با توجه به نزدیکی به ایام پایانی سال و شروع سال جدید و ورود گسترده میهمانان نوروزی به استان به ویژه جزیره قشم فراهم ساختن امکانات و تسهیلات مناسب برای مسافران نوروزی از اهمیت بالایی برخوردار است و استاندار در این رابطه تاکید ویژه دارند.

**۱۱ بوستان در بندرعباس آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است
شهردار بندرعباس اعلام کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده ۱۱ بوستان در این شهر شامل بوستان‌های دولت، غدیر، خلیج فارس، شهید دباغیان، ولایت، کپشکن، گل ها، جهانگردی، شورا و بوستان ‌های شب یک و دو آماده پذیرایی از گردشگران است.
عباس امینی زاده افزود: شهرداری بندرعباس در ایام نوروز تابلو‌های تبلیغاتی و علائم راهنمای گردشگری در سطح شهر برای معرفی اماکن و جاذبه‌های تاریخی بندرعباس نصب می ‌کند.
وی زیباسازی مبادی ورودی و پایانه مسافری شهید حقانی و راه آهن، برپایی غرفه در بوستان ‌ها برای خرید نیازمندی‌ های روزمره گردشگران، تامین روشنایی ساحل و بوستان ها، نظافت مستمر چشمه ‌های بهداشتی را از جمله اولویت های کاری شهرداری بندرعباس در نوروز ۹۸ عنوان کرد.

** انجام سفرهای ایمن دریایی در هرمزگان
یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در استان هرمزگان، داشتن تجربه سفر دریایی و گشت و گذار در دریا با شناورهای تفریحی و سفر به مقصد جزیره های کیش، قشم، هرمز و لارک است.
از همین رو فراهم بودن شرایط انجام سفرهای ایمن دریایی یکی از مهمترین اولویت ها در استان هرمزگان است که سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان دستگاه متولی در این بخش با اجرای مانورهای امداد و نجات شرایط و آمادگی لازم برای انجام سفرهای ایمن دریایی را فراهم می کند.
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در روزهای گذشته مانور امداد و نجات دریایی برای آمادگی سفر‌های دریایی اجرا شده است.
اسماعیل مکی زاده تصریح کرد: در صورت بروز سوانح دریایی، تمام شناورهای تحت نظر اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان عملیات امداد و نجات را پوشش می‌دهند.
وی بیان داشت: امسال ۲۱ ایستگاه غواصی به همراه ۲۴ تیم همیار ناجی در نقاط مختلف گردشگری هرمزگان آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی است.
مکی زاده تصریح کرد: شماره تلفن ۱۵۵۰ مرکز جستجو و نجات دریایی هرمزگان برای پاسخگویی به مسافران دریایی در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: در نوروز امسال ۷ فروند شناور ناجی، شناور‌های همیاران ناجی و ۲ بالگرد نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای خدمات رسانی به مسافران در آب‌های هرمزگان اختصاص یافته است.

**استقرار ۳۳ پایگاه امداد و نجات جمعیت هلال احمر هرمزگان در نوروز ۹۸
مدیرعامل جمیت هلال احمر هرمزگان گفت: امسال ۳۳ پایگاه امداد و نجات نوروزی جمعیت هلال احمر در استان مستقر و به مسافران خدمت رسانی خواهند کرد.
علی اعمی برنطین به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح امداد و نجات نوروزی و طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر از ۲۵ اسفندماه امسال آغاز و تا ۱۶ فروردین سال آینده ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: در پایگاه های هلال احمر خودروهای نجات، آمبولانس و پرسنل پشتیبان به همراه امدادگران آموزش دیده مستقر شده و نسبت به ارائه خدمات امداد جاده ای به مسافران نوروزی اقدام می کنند.
اعمی برنطین تصریح کرد: علاوه بر پست‌های جاده‌ای و دریایی امداد و نجات نوروزی تیم امداد هوایی نیز با یک فروند بالگرد جمعیت هلال احمر در مرکز استان هرمزگان مستقر خواهد بود.
وی بیان داشت: پست‌های ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در ورودی و خروجی شهر‌های بندرعباس، جاسک، سیریک، میناب، رودان، حاجی آباد، قشم، بستک، پارسیان، بندرلنگه و بندرخمیر به صورت ثابت برپا است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر هرمزگان گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در طرح امداد و نجات نوروزی امسال ۴۶۰ نفر امدادگر در پایگاه های ثابت و سیار در محورهای پرتردد استان خدمات رسانی خواهند کرد.

**آمادگی مراکز درمانی هرمزگان برای خدمت به مسافران نوروزی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: خدمات درمانی در بیمارستانها و مراکز درمانی استان در ایام تعطیلات نوروز همانند گذشته اما با حساسیت ویژه با توجه به افزایش شمار مراجعان انجام می شود.
دکتر عبدالله غریب زاده تصریح کرد: در این ایام تمام رشته های تخصصی در سراسر استان حضور خواهند داشت و هیچ گونه کمبودی در خصوص نیروی انسانی متخصص در بیمارستانهای هرمزگان نخواهیم داشت.
وی ابراز کرد: برنامه ریزی های لازم در خصوص نوبت های مدیریتی و بیمارستانی انجام شده و خدمات درمانی در استان به صورت ۲۴ ساعته همانند سالهای قبل انجام خواهد شد.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز بیان داشت: ۱۴ ایستگاه سلامت در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، قشم، بندرلنگه، میناب، بندرخمیر، جاسک، سیریک، رودان، بستک، و پارسیان در ایام نوروز به مراجعان خدمات رسانی خواهند کرد.
دکتر فاطمه نوروزیان گفت: ۷۳ پایگاه فعال جاده ای در محورهای مواصلاتی هرمزگان و چهار پایگاه موقت اورژانس جاده ای جدید نیز در قشم و پهل بندرخمیر خدمات پزشکی مورد نیاز را به هموطنان و میهمانان نوروزی ارایه خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: دو فروند شناور دریایی فوریتهای پزشکی، یک فروند آمبولانس هوایی، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس مستقر در بندرعباس، ۱۱ مرکز پاسخگو تلفن ۱۱۵ در استان بصورت شبانه روزی و ۴۷۰ نیروی ستادی و عملیاتی در ایام طرح سلامت نوروزی در استان فعالیت می کنند.

**بیش از سه هزار کلاس برای اسکان فرهنگیان در هرمزگان تجهیز شد

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: سه هزار و ۱۰۶کلاس درس در قالب ۴۰۷ مدرسه در ۲۹ پایگاه این استان برای اسکان فرهنگیان در نوروز ۹۸ تجهیز شده است.
موسی دادی زاده سرخایی در بازدید از این کلاس های درس افزود: یک هزار و ۹۸ عامل اجرایی نیز تا پایان تعطیلات نوروزی به مسافران خدمات رسانی می‌کنند.
وی بیان داشت: ناحیه ۱و ۲ بندرعباس و شهرستان های قشم و بندرلنگه بیشترین تعداد ظرفیت اسکان مسافران را دارا هستند.
این مسوول اظهار داشت: با تمهیدات صورت گرفته ، مدرسه های ستاد اسکان فرهنگیان هرمزگان در مجموع ظرفیت اسکان بیش از ۵۰ هزار مسافر را دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان اظهار داشت: سامانه پذیرش اینترنتی اسکان فرهنگیان نیز در این استان از اوایل اسفند ماه آغاز شده و تا ۲۸ این ماه ادامه دارد.
دادی زاده یاد آور شد: به منظور تامین رفاه و آسایش مسافران نوروزی، تجهیزات مورد نیاز و همچنین اقلام بهداشتی و حفاظتی در مدارس هدف تامین شده است.
وی گفت: کلاس‌ ها به تناسب درجه بندی انجام شده و به امکاناتی همچون کولر، یخچال، تلویزیون و فرش مجهز هستند.
این مسوول اضافه کرد: فضاهای اسکان و همه افرادی که در سامانه اینترنتی پذیرش شده اند، زیر پوشش بیمه‌ قرار دارند.
وی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هرمزگان همه توان و ظرفیت خود را برای پذیرش مسافران فرهنگی به کار گرفته است، گفت: امیدواریم همکاران فرهنگی سفر خوشی را در نوروز امسال به این استان که یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور است، تجربه کنند.